Strategie XCOM šlape skvěle i na mobilních zařízeních

aktualizováno 
Nestává se často, aby na mobilní zařízení zavítala vysokorozpočtová hra, která již dříve uspěla na PC a konzolích. Dlužno však dodat, že boj proti šmejdu z vesmíru v XCOM: Enemy Unknown šlape dobře na tabletu i telefonech.
85

Xcom: Enemy Unknown

Platforma: iOS

  • Prakticky totožný zážitek jako na PC
  • Zábava na dlouho
  • Komplexnost
  • Delší nahrávací časy
  • Cena

Stáhnout z App Store

Na rovinu: pokud bych měl volit mezi PC verzí a mobilním portem, bez váhání zvolím počítač. To však vůbec neznamená, že se port nepovedl. Právě naopak. Verze pro iOS (majitelé zařízení s Androidem mají bohužel zatím smůlu) nabízí stejný zážitek i taktickou hloubku. Co tedy chybí?

XCOM: Enemy Unknown (iOS)

XCOM: Enemy Unknown (iOS)

Úroveň grafiky nemá na poměry mobilních zařízení konkurenci, byť v porovnání s PC i konzolovou verzí tahá za kratší konec. Částečně chybí například pohyb úst v animacích, některé záběry dynamické kamery, mapy a hra ve více lidech (ta byla přislíbena formou budoucí aktualizace zdarma).

PC recenze

"XCOM: Enemy Unknown je špičková tahová strategie, která je zároveň návyková, komplexní a podle zvolené obtížnosti i pořádně tuhá. Tuhle invazi by byla škoda minout." - číst recenzi

Útočné komando právě vylezlo z letounu. Kdepak se asi schovávají nepřátelé?

Útočné komando právě vylezlo z letounu. Kdepak se asi schovávají nepřátelé? Obrázek pochází z PC verze.

Přesto se i mobilní verze hraje prakticky stejně jako originál. To znamená, že ve strategické části budujete základnu, zkoumáte mimozemské technologie, vyrábíte potřebný materiál a hlídáte finance.

V taktické části se naopak chopíte malé skupinky vojáků, se kterou si to rozdáte s mimozemšťany. Boj probíhá na tahy, kdy u každého vojáka nastavíte a provedete akce, načež necháte táhnout protivníka.

Nebudu zabíhat do podrobností, mobilní verze je v základních stavebních prvcích identická s tím, co jsme hráli v PC verzi. Odkážu vás proto na loňskou recenzi.

Liší se samozřejmě ovládání, plně uzpůsobené pro dotyková zařízení.

Spokojen nejsem pouze s funkcí zoomu, která nereaguje přesně podle představ, a s kamerou, která je občas chytřejší, než bych si přál. Z hlediska obhospodařování skupinky vojáků a zadávání příkazů však nemám co vytknout.

Fotogalerie

Hru jsem testoval na iPadu 3 a iPhonu 5. Příjemně mne překvapilo, že hra se bez problémů hraje i na telefonu. Naopak nepotěší dlouhé nahrávací časy.

Už ze své podstaty se XCOM nehodí pro chvíle, kdy potřebujete zabít pár minut. Ale jako společník například při delší cestě vlakem poslouží skvěle.

Leckoho možná zaskočí cena 17,99 eur, což je zhruba 450 korun, která je na poměry mobilních zařízení vysoká, byť kvalitou a rozsahem ospravedlnitelná.

Autor:

Hodnocení hry

Redakce

85 %

Čtenáři

83 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 177 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz